Vegopepp – lunchvego i Almedalen 2016

Här hittar du alla våra programpunkter på temat vegopepp under Almedalsveckan i Visby 4-8 juli! Klicka på rubrikerna för mer information. Allt är helt gratis och öppet för allmänheten. Vårt fullständiga program hittar du på Naturskyddsföreningens hemsida. Det finns också ett Facebook-event där du kan tacka ja eller anmäla ditt intresse. Naturskyddsföreningen vegopeppar med lunchvego […]

Läs mer

Om inte Bucht läser på blir det svårt att nå klimatmålen

I dagarna har det skrivits mycket om Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht och den livsmedelsstrategi som Näringsdepartementet håller på att ta fram. Vi skrev här på bloggen för två veckor sedan att den strategin inte verkar ta hänsyn till köttkonsumtionens klimatpåverkan och livsmedelskonsumtionens betydelse för att nå klimatmålen. Denna lucka i livsmedelsstrategin har nu också uppmärksammats av […]

Läs mer

Hur var det nu med köttet och klimatet?

…det var rubriken på ett seminarium som AirClim höll förra veckan tillsammans med Naturskyddsföreningen. Elin Röös från SLU presenterade ny forskning som syftat till att ta reda på om en hållbar kost går att kombinera med bibehållet miljömål om biologisk mångfald i öppna landskap. Studien som presenterades innehöll tre scenarier som visade att det går […]

Läs mer

Frukostseminarium 26 mars: Ska svenska kor sluta beta?

Vår svenska lagstiftning om att djur ska beta två till fyra månader om året debatteras flitigt som en följd av att svensk mjölkproduktion är i en ekonomisk kris. Flera i Alliansen vill bryta upp beteskravet. Miljöpartiet och Vänstern håller emot och landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) har öppnat upp för mindre förändringar i de administrativa kraven. […]

Läs mer

Politik + konsumenttryck = mer eko

Surga Ram, Naval Kishor Sharma och de andra böndernas ansikten är fårade efter många år i den stekheta solen. Här i Chomu på landsbygden utanför Jaipur i Rajasthan i nordvästra Indien blir det uppemot 50 grader varmt under sommarmånaderna och det regnar sällan. Nu på vintern är det bra mycket kallare och jag huttrar i […]

Läs mer

Fosfatförbud – miljöseger på export

Naturskyddsföreningens jubileumsbok heter ”Hundra år av envishet”* och även om det inte har tagit riktigt så lång tid att få till ett fosfatförbud i Sverige är det  frapperande hur lång tid det kan ta att genomföra relativt enkla och billiga åtgärder. Men sittande regering skall all heder av att vi nu äntligen fått till ett fosfatförbud […]

Läs mer

Girighetens ansikte

Nu har det hänt igen. Vi får se TV-bilder på något som vi anat hela tiden, men förträngt. Grisarna hanteras inte svinaktigt (vilket vore att ta hänsyn till grisens naturliga beteendemönster) utan barbariskt. Som tur är går det att välja ekologiskt fläsk där grisarna åtminstone får gå ut och böka lite grann. Det är inte […]

Läs mer

Rädda kväveskatten som är bra för både havet och klimatet

För ett par veckor sedan fick regeringen beröm för förslaget att höja koldioxidskatten för jordbruket och det övriga näringslivet (förutom den energiintensiva industrin som är del av EU:s utsläppshandel). En höjd koldioxidskatt är också långsiktigt bra för jord- och skogsbruket eftersom efterfrågan på biobränsle som de producerar kommer att öka.   Men enligt tillförlitliga källor vill […]

Läs mer

Livsmedelsverket pekar på orimlig giftanvändning

Efter Naturskyddsföreningens utspel i DN idag, om rester av bekämpningsmedel i bland annat vindruvor, har Livsmedelsverket backat upp föreningens beskrivning av problemen med att lantbrukare använder fler och fler sorter av bekämpningsmedel. Arne Andersson, chef för Livsmedelsverkets enhet för kontrollprogram, säger att det ”inte är rimligt” att ”samma gröda besprutas med nästan trettio olika bekämpningsmedel”. […]

Läs mer